ابراز تاسف یک نویسنده از کاهش آثار اقتباسی در سینمای ایران

در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛

کاهش آثار اقتباسی در سینمای ایران/ دلیل ساخت اندک فیلم اقتباسی به خود سینماگرها بازمی گردد.

مهدی رضایی نویسنده در گفت و گو با خبرنگار حوزه ادبیات  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، در خصوص فیلم های اقتباسی گفت: تعداد فیلم های اقتباسی در سینمای امروزما نسبت به گذشته بسیار کم شده است.گذشته ای که در آن صنعت سینمایش از نظر تکنیکی نسبت به امروز ضعیف تربود. آثار اقتباسی بیشتری نسبت به امروز سینمای ایران ساخت. دیشب فیلم سینمایی «تنگسیر»را دیدم. فیلمی که براساس رمان «تنگسیر» اثر صادق چوبک ساخته شده است .تماشای این دسته از آثار بسیار لذت بخش است. آثار از ادبیات وارد سینما شود چون سینما غیر از داستان چیزی ندارد.

او افزود:در آمریکا برای آثار اقتباسی که درحوزه سینما ساخته می شود جایزه جداگانه ای درنظر گرفته اند.برخلاف نظر برخی از پیشکسوتان سرخورده که می گویند،داستان و رمان خوب نداریم،باید بگویم،در ایران داستان ها و رمان های خوبی نوشته شده است. نویسندگانمان جوایز جهانی در حوزه رمان و داستان کوتاه کسب می کنند.آثارشان در سطح جهانی منتشر می شود.در  10 ساله اخیر حداقل ۳۰ تا ۴۰ نویسنده را می توان نام برد که جایزه بین المللی  دریافت کردند.بنابراین توانستیم درحوزه رمان و داستان نویسی آثار خوبی تولید کنیم.دلیل ساخت اندک  فیلم اقتباسی به خود سینماگرها بازمی گردد.

این نویسنده با اشاره به اینکه سینماگرها برای کار اقتباسی ارزش قائل باشند، اظهار داشت:یک سینماگر یا بازیگر تئاتر باید اهل مطالعه باشد.بدون شک باید آثار داستانی را برای پیشرفت در کارش مطالعه می کند.شاید نزدیک شدن به سینمای اقتباسی نیازمند این باشد که در جشنواره های فیلم یا تئاتر به آثار اقتباسی هم جوایزی بدهند.هم اندیشی میان سینماگران و نویسندگان می تواند به افزایش ساخت فیلم های اقتباسی در ایران کمک کند.

رضایی ادامه داد: شاید آثار خوبی در حوزه رمان و داستان نوشته شده باشد که یک فیلمساز یا کارگردان تئاتر یا سینما  به هردلیل با آن آشنایی نداشته نباشند.در این هم اندیشی های میان نویسندگان و فیلمسازان کتاب ها را بررسی کنند.مهمترین چیزی که می تواند فیلمسازان را به سمت ساخت فیلم های اقتباسی تشویق کند،این است که در تمام جوایز سینمایی، بخشی برای فیلم یا تئاتر اقتباسی داشته باشیم و به فیلم های این حوزه هم جوایزی بدهند.

گفتنی است سینمای اقتباسی که فیلم هایش  براساس  رمان های بزرگ ساخته می شود،در گذشته رنگ و بوی دیگری داشت و فیلم هایی چون «گاو » اثر داریوش مهرجویی براساس رمانی به همین نام اثر غلامحسین ساعدی در این سینما خلق شد.

انتهای پیام/