جزئیات اختتامیه جشنواره مطبوعات استان تهران تشریح شد

جزئیات اختتامیه جشنواره مطبوعات استان تهران تشریح شدمیلاد زارعی دبیر نخستین جشنواره مطبوعات و خبرگزاری‌های استان تهران درباره جزئیات این رویداد به خبرنگار گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان،  گفت: روال داوری در جشنواره مطبوعات به گونه‌ای است که داور‌ها یکدیگر را نمی‌بینند، از این رو آثار این دوره به صورت اینترنتی توسط داوران بررسی شد. یعنی داور‌ها بدون اینکه یکدیگر را ببینند و بشناسند، نظراتشان را به صورت آنلاین و بدون اطلاع از بقیه آرا در سیستم ثبت کردند.

وی افزود: چند روز پیش، جلسه حضوری با داوران جشنواره برگزار و آثار مجدد بررسی شدند. میانگین نظرات آن‌ها را از سیستم خروجی گرفتیم و این خروجی‌ها ملاک رتبه بندی شد. در بعضی از بخش ها، بیش از ۳ برنده انتخاب شدند، در بعضی از بخش‌ها آثار شایسته تقدیر نیز داشتیم که نشان می‌دهد، استقبال از جشنواره باید بیشتر از الان میشد، اما در حال حاضر هم خوب و رضایت بخش است. در کل بیشتر از چیزی که در ذهنمان بود,تقدیر و جایزه خواهیم داشت.

بازرس خانه مطبوعات کشور اظهار کرد: داوران در بخش اصلی جشنواره که شامل مقاله، تیتر، گزارش، خبر و… بود، آثار تولیدی با محوریت شهرستان‌های استان تهران و پرداخت به مناطق محروم و حاشیه‌ای را اولویت قرار دادند. طبق تصمیم آنها، آثاری که این ویژگی را نداشتند در مرحله ابتدایی حذف شده و به مرحله داوری راه نیافتند.

وی ادامه داد: ماهیت محله‌ای و منطقه‌ای آثار، تاثیر شگرفی در داوری‌ها داشت. به طور مثال تهیه یک گزارش با موضوع جمع کردن زباله در یکی از روستا‌های استان تهران، مهم‌تر از نوشتن مطلب در حوزه اقتصاد یا برجام بوده است. در کل گره گشایی از مشکلات شهرستانها، بیان محدودیت‌ها و ارائه راهکار در گزارش، برای دبیرخانه حائز اهمیت بود. به همین دلیل آثاری که در این چارچوب تولید نشده بودند مجوز حضور در مرحله داوری را کسب نکردند.

زارعی در ادامه به جزئیات مراسم اختتامیه اشاره کرد و گفت: مراسم روز دوشنبه با حضور استاندار تهران، معاون مطبوعاتی و مدیر کل مطبوعات داخلی برگزار و علاوه بر تقدیر از برگزیدگان بخش‌های ویژه و اصلی جشنواره، از پیشکسوتان مطبوعات و همچنین یک چهره ماندگار عرصه رسانه تجلیل می‌شود.

وی افزود: مراسم قرعه کشی برای تور تفریحی زیارتی نیز خواهیم داشت و به ۵ خبرنگار به قید قرعه، بلیت سفر به مشهد مقدس همراه با خانواده اهدا خواهد شد.

عضو هیات مدیره خانه مطبوعات تهران گفت: روز دوشنبه یک نمایشگاه جنبی هم برقرار است و طی آن، تمامی رسانه‌های استان تهران می‌توانند محصولات و دستاورد‌های خود را ارائه کنند. تلاشمان این بود که با برگزاری این نمایشگاه، رسانه‌هایی که خیلی شناخته شده نیستند دیده شوند و با مخاطبان ارتباط بگیرند.

زارعی با بیان اینکه در این نمایشگاه، شرکت‌ها و مراکز صنعتی شهرستان رباط کریم هم غرفه دارند, ادامه داد: این برنامه زمینه ارتباط صنایع و تولیدات ملی با رسانه‌ها را بیش از پیش فراهم می‌کند که بتوانند با تعامل بهتر به یکدیگر کمک کنند. یکی دیگر از بخش‌های ویژه در نمایشگاه، تقدیر از بهترین اثر در راستای حمایت از تولید ملی است.

وی یادآور شد: یک غرفه هم جاذبه‌های گردشگری رباط کریم و استان تهران را معرفی می‌کند که بدون شک، تاثیر چشمگیری در آشنایی و جذب گردشگران خواهد داشت.

گفتنی است نخستین جشنواره مطبوعات، خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری استان تهران که با هدف کمک به تقویت کیفی هرچه بیشتر در حوزه مطبوعات و رسانه‌های محلی، آشنایی هرچه بیشتر با روزنامه نگاران تلاشگر در سطح شهرستان ها، افزایش انگیزه و خلاقیت رسانه ها، پاسداشت پیشکسوتان عرصه رسانه استان تهران و… برگزار شده است، روز دوشنبه ساعت ۱۰ صبح در شهرستان رباط کریم به پایان می‌رسد.

انتهای پیام/