دارایی کتابخانه‌ها دیگر اطلاعات و داده‌های ایستا نیست

دارایی کتابخانه‌ها دیگر اطلاعات و داده‌های ایستا نیستبه گزارش خبرنگار حوزه ادبیات  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، همایش تقدیر از کتابداران برتر سراسر کشور صبح امروز با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاون فرهنگی ارشاد، مدیر خانه کتاب و مدیر کل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و جمعی از مسئولان استان یزد برگزار شد. در این مراسم از کتابداران برتر سراسر کشور تجلیل شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم گفت: روز خوشایندی است که در هفته کتاب و روزی که با نام کتابدار مزین است، در شهر یزد هستیم. به سهم خودم از دست اندرکاران تشکر می کنم. در آستانه میلاد پیامبر اعظم و امام صادق علیه السلام هستیم. بعثت به معنای انفجار و رستاخیز بزرگ در حیات معنوی انسان است. رستاخیز اعظم ظهور پیامبر بود، پیامبری که خداوند با ظهورش بر خلایق منت گذاشت. پیامبر اکرم با کتاب آمد و این نقطه تمایز بعثت بود و این انفجار نوری بود که از کلمات برخاست.

صالحی با اشاره به اینکه تمدن اسلام از دل کتاب متولد شد و حرکت کرد و با گسترش کتاب و کتابخانه به دور طلایی خود رسید، بیان کرد: تغییرات قابل توجهی در فضای زندگی می‌بینیم که هر لحظه در حال تغییر است. دارایی کتابخانه‌ها دیگر اطلاعات و داده‌های ایستا نیست و اطلاعات سیال جای آن را گرفته است.

وی افزود: باید این نگاه به دارایی کتابخانه‌ها شود. کتابخوان‌ها در کتابخانه‌های کلاسیک برای کسب دانش می‌آیند، اما امروز با تغییرات جدید مراجعه کنندگان باید به دنبال خلق دانش باشند؛ یعنی جایگزینی خلق دانش به کسب دانش باید فضای کتابخانه‌ها را پر کند. سازمان کتابخانه‌ها و کتابداران در نگاه نخست مالک کتاب و سرمایه بودند، اما در نگاه جدید حلقه وصل هستند.

طالبی استاندار استان یزد هم در این مراسم گفت: حضور همه کتابداران و خیرین کتاب را در استان یزد خیر مقدم عرض می‌کنم. از چند جهت میزبانی این نشست برای ما اهمیت دارد و برای ما ارزنده است؛ زیرا میزبانی این برنامه به مناسبت روز کتاب و کتابدار انجام شده و همین سبب شده تا تمرکز زدایی از مرکز رخ دهد. ما شاید یکی از کشور‌هایی باشیم که عمده فعالیت‌ها را در مرکز کشور برگزار می‌کنیم. امیدواریم توجه به ظرفیت استان‌ها مورد اهتمام قرار گیرد تا از مواهب این میزبانی بهره‌مند شوند.

وی افزود: پایتخت کتاب ایران برای ما افتخار است و این فرصت را به استان یزد داده اند. در حال حاضر کتاب در استان از ثابت‌ترین فعالیت‌های فرهنگی شده و ما با نام کتاب فعالیت‌های خوبی را در بخش غیر دولتی شاهد بودیم. کتابفروشی و باشگاه‌های کتابخوانی راه اندازی شده و افتتاح کتابخانه مرکزی نیز تا پایان سال انجام خواهد شد.

شهردار یزد هم در این مراسم گفت: امسال یزد شهر کتاب است و امیدوارم بتواند الگویی برای کشور در زمینه کتاب و کتابخوانی باشد. کتابخانه، کتاب و کتابدار ابزاری برای پرورش کتابخوان است. ما وضعیت مطلوبی برای کتاب خواندن نداریم و باید کار‌ی کنیم تا نهضت کتابخوانی در کشور من بیشتر شود. کتابداران با ایجاد انگیزه در مراجعه کنندگان آن‌ها را به مطالعه سوق دهند.

مختارپور دبیر کل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور هم در این مراسم گفت: وظیفه خود می دانم تا از همکاران خود در نهاد کتابخانه‌ها در استان یزد تشکر کنم. در کشور ما درخصوص کتاب و کتابخوانی و در مناسبت‌های مختلف طرح‌هایی ارائه می‌شود منتهی برخی از این طرح‌ها عملی نمی‌شوند و بودجه و امکانات لازم در اختیار قرار نمی‌گیرد. کتابداران سال گذشته در هفته کتاب سال جاری ۲۶ کتابخانه سیار به بهره برداری رساندند.

انتهای پیام/