رونمایی از نخستین سلفی دیده نشده از شاه قاجاری در کتابخانه ملی

به گزارش حوزه ادبیات  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از  روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، نمایشگاه عکس‌های تاکنون منتشر نشده از دوره ناصرالدین شاه و مظفرالدین شاه در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برپا می شود.

این نمایشگاه همزمان با برگزاری آیین گرامیداشت روز جهانی میراث دیداری و شنیداری با حضور اشرف بروجردی – رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در موزه کتاب و میراث مستند ایران دایر شد و تا پایان هفته جاری (۲۳ آبان ماه) در معرض دید عموم و علاقه‌مندان قرار خواهد گرفت.

بر این اساس تصاویر کپی ۳۱ قطعه عکس منتخب آلبوم‌خانه کاخ گلستان برای نخستین بار به نمایش درآمد. این عکس‌ها مربوط به دوره قاجار بوده و شامل مظفرالدین‌شاه و گرامافون، کالسکه، تلسکوپ و مظفرالدین‌شاه، روز عاشورا، انبار ذخیره قورخانه از تفنگ و فشنگ و… می‌شود.

رونمایی از نخستین سلفی دیده نشده از شاه قاجاری در کتابخانه ملی

در تصاویر تازه منتشر شده عکسی مربوط به روز عاشورا از شاهزاده نصرالله خان تلگرافچی بوده که پای دستگاه خوابش برده است که متعلق به دوره قاجار- ناصری ۱۳۱۲ هـ. ق می‌شود.

نشستن مجدالدوله و حاجی حسین قلی خان در بالن در سال ۱۳۰۶ هـ. ق، مظفرالدین شاه سوار بر کالسکه در صاحبقرانیه متعلق به سال ۱۳۱۹ هـ. ق، به هوا فرستادن بالن در میدان مشق تبریز با کپشنی از ناصرالدین شاه با این مضمون «بالنی است که در حضور مبارک در میدان مشق تبریز به هوا رفته است» و غلام بچه‎ها که زیر پیانو نشسته اند متعلق به دوره قاجار- ناصری از جمله عکس‌های به نمایش درآمده در این نمایشگاه هستند.

همچنین در این میان عکسی از ناصرالدین شاه به چشم می‌خورد. به گونه‌ای می‌توان گفت سلفی این شاه قاجاری در آینه از خودش است که همراه با کپشنی با مضمون «صورت خودم در آینه- دیوانخانه تهران» متعلق به سال ۱۲۵۹ هـ. ق است.

عکس بالون همراه با درج نام عکاس در زیر عکس که متعلق به عبدالله قاجار می‌شود، عکسی از مجسمه گچی ناصرالدین شاه سوار بر اسب و عکسی از گروه موسیقی دوره قاجار نیز از جمله عکس‌هایی است که تاکنون منتشر نشده است و برای نخستین بار است در معرض دید عموم قرار می‌گیرد.

این نمایشگاه در حاشیه آیین گرامیداشت روز جهانی میراث دیداری و شنیداری با تأکید بر شعار یونسکو مبنی بر «پیوند با گذشته از طریق صدا‌ها و تصاویر» با حضور اشرف بروجردی- رئیس کمیته ملی حافظه جهانی یونسکو در ایران و به همت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران افتتاح شد.

انتهای پیام/