سوره‌ای که از برادری مومنان با یکدیگر می‌گوید + صوت آیات

به گزارش خبرنگار حوزه قرآن و عترت  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، سوره حجرات چهل و نهمین سوره قرآن است و در جزء بیست و ششم آن قرار دارد. 

«حجرات» جمع حجره به معنای اتاق است. این واژه در آیه چهارم این سوره آمده است.

سوره حجرات از آداب برخورد با پیامبر (ص) و نیز اخلاق اجتماعی همچون سوء ظن، تجسس و غیبت سخن می‌گوید. از آیات مشهور این سوره آیه اخوت است که مومنان را برادر یکدیگر معرفی می‌کند. همچنین آیه نبأ که می‌گوید به هر خبرآورنده‌ای اعتماد نکنید و آیه سیزدهم آن که گرامی‌ترین فرد را نزد خداوند کسی می‌داند که با تقواتر است.

در تفسیر مجمع البیان از پیامبر (ص) نقل شده است: اگر کسی سوره حجرات را قرائت کند، خداوند به تعداد هر کس که او را اطاعت می‌کند و هر کس که نافرمانی می‌کند، به او ده حسنه می‌دهد. همچنین در کتاب ثواب الاعمال نوشته شیخ صدوق نقل شده است هر کس سوره حجرات را هر شب و یا هر روز تلاوت کند، از زائران قبر پیامبر (ص) خواهد بود.

فایل صوتی تلاوت آیات ۱۶ تا ۱۸ سوره حجرات با صدای محمد اللیثی

آیاتی از سوره حجرات همراه با ترجمه 

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

به نام خدای بخشاینده مهربان

قُلْ أَتُعَلِّمُونَ اللَّـهَ بِدِینِکُمْ وَ اللَّـهُ یَعْلَمُ مَا فِی السَّمَاوَاتِ وَ مَا فِی الْأَرْ‌ضِ ۚ وَ اللَّـهُ بِکُلِّ شَیْءٍ عَلِیمٌ ﴿١۶﴾

بگو:آیا خدا را از دین دارى خود خبر مى‌دهید و حال آنکه خدا آنچه را که در زمین است مى‌داند و خدا به همه چیز داناست (۱۶)

یَمُنُّونَ عَلَیْکَ أَنْ أَسْلَمُوا ۖ قُل لَّا تَمُنُّوا عَلَیَّ إِسْلَامَکُم ۖ بَلِ اللَّـهُ یَمُنُّ عَلَیْکُمْ أَنْ هَدَاکُمْ لِلْإِیمَانِ إِن کُنتُمْ صَادِقِینَ ﴿١٧﴾

از اینکه اسلام آورده‌اند بر تو منت مى‌نهند؛ بگو: بر من از اسلام‌آوردنتان منت مگذارید بلکه این‌خداست که با هدایت‌کردن شما به ایمان، بر شما منت مى‌گذارد اگر راستگو باشید (۱۷)

إِنَّ اللَّـهَ یَعْلَمُ غَیْبَ السَّمَاوَاتِ وَ الْأَرْ‌ضِ ۚ وَ اللَّـهُ بَصِیرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ ﴿١٨﴾

 خداست که نهفته آسمان‌ها و زمین را مى‌داند و خداست که به آنچه مى‌کنید بیناست (۱۸)

انتهای پیام/