مسجدی که به جای یک آتشکده ساخته شد + تصاویر

به گزارش خبرنگار حوزه رادیو تلویزیون گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، مساجد نشانگر معماری بخشی از دوره‌های تاریخی ایران هستند. این اماکن مذهبی امروز جاذبه‌های گردشگری کشورمان نیز به حساب می‌آیند. ما در این گزارش یکی از مساجد تاریخی کشورمان را بیش از پیش به شما معرفی می‌کنیم.

مسجد جامع ساری در سده‌های اولیه تاریخی پس از اسلام ساخته شد. این مسجد در محله چناربن داخل بازار نرگسیه قرار گرفته است. بنای فعلی مسجد جامع ساری حاصل بازسازی‌های مکرر در دوره قاجاریه و پهلوی است.

مسجدی که به جای یک آتشکده ساخته شد + تصاویر

مورخان، این اثر باستانی را قدیمی‎ترین مسجد دیار طبرستان می‎دانند. در طول تاریخ، جهانگردان خارجی بسیاری در سفرنامه‎هایشان از این اثر یاد کرده‎اند.

مسجدی که روی ویرانه‌های یک آتشکده ساخته شد

پیش از بنای این مکان، آتشکده‌ای در مکان ساخت مسجد جامع ساری وجود داشت که تا قبل از ورود اسلام محل پرستش پیروان آیین زرتشتی بود.

اما با آزادی تبلیغ دین و پس از ورود اسلام به این منطقه و به اسلام گرویدن مردم، رفته رفته آتشکده به مسجد تغییر کاربری داد. بنابراین مسجد جامع ساری به جای آتشکده ساخته شد. این مسجد در روز پنجشنبه ۲۱ تیر ماه ۱۳۹۷ بر اثر اتصالات برق آتش گرفت و بعد از آن بازسازی شد.

مسجدی که به جای یک آتشکده ساخته شد + تصاویر

این مسجد، جزو معدود مساجد تک ایوان بوده و دارای سه محراب است. حیاط مسجد، هسته اصلی آن بوده و دارای شبستان‎هایی وسیع است.

شبستان جنوبی، شبستان اصلی و متعلق به دوره‎ قاجار و دارای محراب و منبری با قدمت و مشبک چوبی ا‎ست. سه شبستان دیگر مسجد نیز متعلق به دوران پهلوی ا‎ست. شبستان‎های شمالی و غربی، دارای هشتی‎هایی با سقف گنبدی هستند که از طریق این هشتی‎ها به حیاط مسجد راه پیدا می‎کنند.

مسجدی که روی ویرانه‌های یک آتشکده ساخته شد

مسجد جامع ساری در اسفند ماه ۱۳۷۷ به ثبت ملی رسیده است.

انتهای پیام/