ناگفته هایی خواندنی از اربعین در «موکب رنگی پنگی»

در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛

///بهزاد دانشگر نویسنده کتاب «موکب رنگی پنگی» درخصوص نوشتن این کتاب در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه ادبیات  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: کتاب «موکب رنگی پنگی» ادامه کتاب «پادشاهان پیاده» و «موکب آمستردام» است که خرده روایت هایی از اربعین بوده و تلاش کردیم بخشی را که به آن دسترسی داریم, جمع آوری کنیم.

وی افزود:کتاب «پادشاهان پیاده» کتابی بود که همه خرده روایت ها در آن بدون دسته بندی خاص وجود داشت و برای اینکه تکراری نشود سال های بعد تلاش کردیم تا موضوعی به روایت ها بپردازیم.

دانشگر ادامه داد:کتاب «موکب آمستردام» را به زائرانی که از اروپا به پیاده روی اربعین می آمدند, اختصاص دادیم. در این کتاب تلاش ها و برنامه های این زائران در اروپا برای حفظ اسلام آورده شده است. در کتاب «موکب رنگی پنگی» بخشی از کتاب به افرادی که در فضای هنر فعالیت دارند و با کارهای هنری ارادت خود را به سیدالشهدا اعلام می دارند , آورده شده است.

دانشگر در خصوص پیشرفت کتاب های دینی نسبت به سال های گذشته گفت: به نظر من کتاب های ما نسبت به ده یا بیست سال پیش متفاوت است. درخصوص کتاب هایی که درباره اربعین نوشته شده , در سال های نخست کمی سردرگم بودیم ولی نویسندگان شروع به نوشتن سفرنامه ها کردند زیرا قالبی آشنا برای ما بود و درباره بسیاری از موضوعات و فضاها گفته می شد و در سال های اخیر توجه به خرده روایت ها بیشتر شده است.

دانشگر درباره استقبال از کتاب « پادشاهان پیاده»  و « موکب آمستردام» بیان کرد: کتاب « پادشاهان پیاده» بازتاب های خوبی داشت و در حال حاضر به چاپ نهم رسیده و همین طور استقبال از  کتاب « موکب آمستردام» نیز خوب بوده و آن هم به چاپ نهم رسیده است. تلاش می کنیم که هر سال متناسب با اقتضای آن سال و فضا و به بهانه ای عرض ارادتی به سیدالشهدا داشته باشیم . برای یک کار جدید مصاحبه ها را انجام دادم  و سعی دارم آن را برای سال آینده چاپ کنم.

انتهای پیام/