یزد میزبان افتتاحیه بیست و هفتمین دوره هفته کتاب شد/ پرداخت بدهی خانه کتاب به کتابفروشی‌ها تا پایان هفته آینده

در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛

پایتخت کتاب ایران امسال هم میزبان آیین افتتاحیه هفته کتاب می شود/ پرداخت بدهی های طرح تابستانه کتاب به کتابفروشی ها تا پایان هفته آینده

نیکنام حسینی پور دبیر بیست و هفتمین دوره هفته کتاب و مدیر عامل موسسه خانه کتاب، در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه ادبیات  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، در خصوص برنامه‌های این رویداد فرهنگی گفت: بیست و هفتمین دوره هفته کتاب از ۲۳ تا ۳۰ آبان ماه امسال در سراسر کشور برگزار می‌شود. برنامه‌های این هفته با مشارکت سازمان‌ها، نهاد‌ها و تشکل‌های حوزه نشر برگزار خواهد شد. بیست و هفتمین دوره هفته کتاب در یزد پایتخت کتاب ایران افتتاح می شود.

او افزود: نگاه شورای سیاستگذاری هفته کتاب این است که سازمان‌ها و نهاد‌های فرهنگی بتوانند برنامه‌های جدیدی را برای برگزاری در این ایام ارائه دهند؛ در نظر داریم نگاهمان به مردم محور بودن و کیفیت برنامه‌های ارائه شده باشد و به کمیت آن توجه نکنیم. دیروز اولین جلسه ستاد برگزاری بیست و هفتمین دوره هفته کتاب با حضور سازمان‌ها، نهادها و تشکل‌های مرتبط با حوزه نشر برگزار شد.

لزوم تشویق مردم به کتابخوانی در هفته کتاب

دبیر بیست و هفتمین دوره هفته کتاب بیان کرد: دغدغه ما این است که بیست و هفتمین دوره هفته کتاب با محوریت کتاب و کتابخوانی برگزار شود. ما در حوزه تولید کتاب مشکل نداریم؛ کتاب تولید می‌شود اما خوانده نمی شود. اگر بتوانیم با کمک و همراهی رسانه‌ها ذائقه مردم را در این هفته قلقلک دهیم و آن‌ها را به کتابخوانی تشویق کنیم، کار بزرگی کرده‌ایم. از سویی باید مردم را به کتابخوانی تشویق کرد و از طرفی دیگر باید نهاد‌های مرجع کتاب‌های خوب را به مردم معرفی کنند؛ چون مردم نمی‌توانند تمام کتاب‌ها را با این حجم از تولید بخوانند.

موانع و مشکلات نشر در هفته کتاب بررسی می‌شود

حسینی پور تأکید کرد: همه در جلسه شورای سیاستگذاری هفته کتاب اذعان داشتند که برگزاری هفته کتاب سبب هم افزایی نهاد‌های مرتبط با حوزه نشر شده است. بسیاری از سازمان‌ها و نهاد‌ها تلاش می‌کنند تا از ظرفیت نهاد‌های عمومی برای پیشبرد کار‌های حوزه نشر استفاده کنند. از این رو هفته کتاب را با نگاه حداکثری برگزار می‌کنیم. با توجه به اینکه امسال «رونق تولید ملی» نامگذاری شده است، پیشنهاد دادیم انجمن ناشران و کتابفروشان تهران جلساتی را با موضوع موانع و مشکلات حوزه نشر برگزار کنند. در این جلسات موانع و مشکلاتی که در زمینه تولید، توزیع و انتشار کتاب هست، بررسی می شود. اگر لازم باشد برخی ضوابط و آیین نامه‌ها در حوزه نشر تغییر می‌کند تا مشکلات و موانع در حوزه تولید کتاب به حداقل برسد.

به بیانیه گام دوم انقلاب  در  هفته کتاب  توجه می شود

وی ادامه داد: در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی که مقام معظم رهبری سال گذشته ابلاغ کردند، یکی از بند‌ها توجه به معنویت و اخلاق بود؛ ایشان در این بیانیه تأکید کردند که نگاه آمرانه در این باره نباید باشد. ما هم در هفته کتاب به موضوع معنویت و اخلاق از بعد فرهنگی توجه داریم. سال گذشته در هفته کتاب، همکاری خوبی با صدا و سیما داشتیم. امسال هم رسانه ملی در این زمینه برنامه‌هایی را از شبکه‌های مختلف پخش خواهد کرد.

پرداخت بدهی به کتابفروشی ها تا پایان هفته آینده

مدیر عامل موسسه خانه کتاب از برگزاری طرح پاییزه کتاب همزمان با برگزاری هفته کتاب خبر داد و گفت: با توجه به مشکلات بودجه‌، معاونت فرهنگی وزارت ارشاد با موسسه خانه کتاب در خصوص پرداخت بدهی به کتابفروشی‌های شرکت کننده در طرح تابستانه کتاب، همکاری خوبی داشت. در هفته جاری یا آینده، همه بدهی ما به کتابفروشی‌ها پرداخت می‌شود و ان شاء الله بدون بدهی وارد اجرای طرح پاییزه کتاب در هفته کتاب خواهیم شد. در اجرای طرح های فصلی، با طمأنینه کارها را انجام می دهیم تا بدهی مان به کتابفروشی ها افزایش نیابد.

انتهای پیام/